لولا درب کابینت

آموزش رگلاژ درب‌ کابینت همراه با فیلم

آموزش رگلاژ درب‌ کابینت

رگلاژ درب‌ کابینت، روشی است که برای رفع مشکلات درب و انواع لولا کابینت مانند باز ماندن، افتادگی، سروصدا و تنظیم نبودن ارتفاع درب‌ها از آن استفاده می‌شود. معمولاً این موارد براثر استهلاک و گذشت زمان در درب کابینت و کمدها ایجاد شده و در نگاه اول تصور می‌شود که باید لولاها و یا حتی کل درب کابینت عوض شوند؛ اما این مشکلات به‌ راحتی با رگلاژ قابل‌ حل هستند.

علت اصلی بسته نشدن درب کابینت و افتادگی آن‌ها، تنظیم نبودن پیچ‌های کابینت و به‌ هم‌ ریختن مکانیزم لولای آن است و به فرایند تنظیم مجدد آن‌ها رگلاژ می‌گویند.

شاید در نگاه اول رگلاژ درب‌ کابینت کار سختی به نظر برسد اما در واقع حتی افرادی که دانش اولیه امور فنی را ندارند نیز با داشتن یک پیچ‌گوشتی ساده، می‌توانند به‌ راحتی لولاهای کابینت خود را تنظیم کنند.

آموزش رگلاژ درب‌ کابینت

 

نحوه رگلاژ درب‌ کابینت

رگلاژ کردن درب کابینت در واقع به معنای تنظیم کردن مجدد پیچ‌ها و مکانیزم لولا برای رفع مشکلات آن است. در صورتی که اندازه‌گیری‌ها و نصب لولا آرام بند کابینت به درستی انجام شده باشد، می‌توان بسیاری از مشکلات درب کابینت را با تنظیم لولای آن برطرف کرد. در نظر داشته باشید که این تنظیمات برای کابینت‌هایی بوده که از لولاهای قابل تنظیم مانند لولا گازور در ساخت آن‌ها استفاده شده است.

اولین قدم برای رگلاژ درب کابینت، انتخاب یک پیچ‌گوشتی متناسب با سایز و نوع پیچ‌های لولای کابینت است. قدم دوم، آشنایی با انواع پیچ‌های تعبیه شده بر روی کابینت و کار هرکدام است. هر یک از پیچ‌های تعبیه شده بر روی لولا، وظیفه خاصی دارند:

 

رگلاژ درب‌ کابینت

 

پیچ‌هایی که با رنگ مشکی مشخص شده‌اند، پیچ‌های اصلی برای اتصال لولا به درب کابینت بوده و قابلیت جابه‌جایی عمودی درب کابینت را فراهم می‌کنند. برای جابه‌جایی کافی است تا این پیچ‌ها را شل کرده و با تغییر درب آن را به موقعیت مناسب خود برده و سپس مجدداً پیچ‌ها را سفت کنید.

 

رگلاژ لولا درب‌ کابینت

 

پیچی که با رنگ سبز مشخص شده، در واقع مهم‌ترین پیچ در رگلاژ درب کابینت است. اگر این پیچ در جهت عقربه‌های ساعت گردانده شود لولا به سمت جلو و پایین حرکت می‌کند. در صورتی که پیچ برخلاف عقربه‌های ساعت چرخانده شود، درب کابینت به سمت عقب و بالا حرکت می‌کند. این پیچ پس از تنظیم نیاز به سفت کردن ندارد.

 

آموزش تعمیر درب‌ کابینت

 

پس از تنظیم درب با استفاده از پیچ سبز، از پیچ قرمز برای فیکس کردن درب و همچنین افزایش قدرت بسته شده درب و چفت شدن آن به بدنه استفاده می‌شود.

 

آموزش تعمیر لولا درب‌ کابینت

 

پیچ‌های آبی ‌رنگ، اتصال لولا گازور به درب را فراهم کرده و ثابت هستند؛ بنابراین قابل تنظیم نیستند و در رگلاژ کاربردی ندارند. با این وجود؛ گاهاً شل بودن این پیچ‌ها نیز می‌تواند علت افتادگی درب کابینت باشد.

 

تنظیم ارتفاع درب کابینت

حال که با کاربرد انواع پیچ‌ها در رگلاژ درب‌ کابینت آشنا شدید، لازم است بدانید تا برای هر مشکل از کدام پیچ استفاده کنید. در صورتی که درب کابینت شما از محل اصلی خود جابه‌جا شده و به ‌اصطلاح افتاده است، پیچ‌های مشکی رنگ را کمی شل کرده و با فشار آوردن به درب آن را به محل اولیه خود برگردانید. درب را چند بار امتحان کنید تا مشکل دیگری نداشته و به‌ راحتی باز و بست شود. حال پیچ‌ها را مجدداً سفت کنید.

 

علت بسته نشدن درب کابینت

بسته نشدن درب کابینت می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. مهم‌ترین علت آن، افتادن فاصله بین درب و باکس کابینت است. در صورت مشاهده این حالت، از پیچ قرمزرنگ برای جا انداختن مجدد درب استفاده کنید. مجدداً درب را تست کرده و پس از اطمینان از سالم بودن آن با سفت کردن پیچ، درب را در جای خود مستقر کنید.

یکی دیگر از علت‌های بسته نشدن درب کابینت، ایجاد فاصله بین لولا گازور و درب کابینت و شل شدن اتصالات است. در این حالت می‌توانید ابتدا اتصالات را محکم کنید. در صورت حل نشدن مشکل، لولا را بازکرده و مجدداً لولا را ببندید. معمولاً سوراخ‌های پهنی برای این پیچ‌ها در نظر گرفته شده تا قدرت مانور خوبی داشته باشند و بتوان ایرادهای احتمالی را راحت‌تر برطرف کرد.

 

تعمیر افتادگی درب کابینت

 

هماهنگ نبودن درب کابینت با سایر درب‌ها

زمانی که درب‌های کابینت‌ها بسته باشد، لازم است تا همه در یک راستا و یک فاصله از هم باشند. برای رفع مشکل هماهنگ نبودن یک درب با بقیه درب‌ها، لازم است تا پیچ سبزرنگ را در راستای مورد نظر خود بچرخانید تا درب به محل اصلی خود بازگردد.

 

برطرف ‌کردن صدای لولا کابینت

هرگونه تنظیم نبودن درب کابینت می‌تواند منجر به ایجاد صدای لولای کابینت شود. اگر در کنار سروصدا با مشکلاتی مانند بسته نشدن درب و تراز نبودن آن برخورد کردید، کافی است تا درب را رگلاژ نمایید و در نود درصد موارد، مشکل سروصدا نیز حل می‌شود. در صورتی که درب هیچ مشکل ظاهری ندارد اما صدا می‌دهد می‌توانید با روغن‌کاری سروصدای آن را برطرف کنید.