از مشکلات پرتکرار در اکثر خانه‌ها، نصب درست ابزارهای چوبی و کشودار و همچنین جا انداختن کشو ریلی کابینت است. امروزه در ساخت دراورها، کمدها و حتی تخت خواب‌ها از ریل‌های جدیدی استفاده می‌شود که به طور معمول از جنس ریل کشو ساچمه ای هستند. در حالت کلی، نحوه جا انداختن کشوی ریلی ساچمه ای خیلی ساده‌تر از مدل‌های قدیمی ریل کشوها است.

در این مطلب نحوه جا انداختن کشو ریلی و درآوردن کشو ریلی، کمد و کابینت را آموزش می‌دهیم تا در صورت نیاز به راحتی بتوانید ریل کشو سه تیکه کابینت‌های خود را از جایشان خارج کرده یا نصب کنید.

 

نحوه جا انداختن کشو ریلی کابینت

ریل ساچمه ای از وسیله‌هایی است که حرکت کشو را نرم و روان می‌کند. زمانی که حرکت نرم و روان کشو دچار اختلال شود، باید به فکر تعمیر ریل کشو ساچمه ای باشیم. اگر این کار را به موقع انجام ندهیم، ممکن است کشو و تجهیزات آن بیشتر تخریب شود.

نحوه جا انداختن و درآوردن کشوی ریلی ساچمه ای

گاهی ممکن است به دلایلی مانند اسباب کشی یا جا به جایی مجبور به باز کردن کشوهای کابینت‌های خود باشید. درآوردن کشو ریلی از روی کابینت‌ها موجب سبک‌تر شدن آن‌ها می‌شود. از سوی دیگر، ریل ساچمه ای جز ریل‌هایی است که خود افراد هم می‌توانند به راحتی آن را روی کابینت یا کمد نصب کرده و در صورت نیاز کشو را روی آن سوار کنند. در مقالات قبلی به طور مفصل نصب ریل کشو ساچمه‌ای را آموزش داده‌ایم.

برای باز کردن کشوی ریلی دراور آن را تا انتها بکشید. در دو طرف کشو گیره‌هایی در سمت چپ و راست وجود دارند که باید گیره سمت راست را با دست راست گرفته و به سمت پایین بکشید. گیره سمت چپ را هم با دست چپ گرفته و آن را به سمت بالا نگه دارید. در این شرایط کشو به راحتی از روی ریل خارج شده و بیرون می‌آید.

 

How to install a rail drawer

 

حال برای جا انداختن کشو ریلی باید آن را در جای مشخص شده قرار دهید، به علامت چپ و راست آن که روی ریل مشخص می‌شوند، توجه کنید و کشو را در جهت درست متصل کنید. پیش از شروع، زبانه ریل را در جای خود قرار دهید. دقت کنید که دقیقا در جلوی ریل قرار بگیرند. به این معنی که قسمت ساچمه‌ای را در ابتدای ریل قرار دهید. حال می‌توانید کشو را جا بیندازید.

نحوه باز کردن کشو ریلی (نحوه درآوردن کشو ریلی)

باز کردن کشوی ریلی ساده است اما باید آن را به آرامی انجام دهید. برای این کار کشو را تا انتها بیرون کشیده و با یک ضرب مختصر به حدی برسانید که ضامن‌های انتهای ریل در دو طرف برایتان قابل مشاهده باشد.

سپس دو ضامن را با دستان خود نگه دارید و کشو را در نهایت آرامش بیرون بکشید و کنار بگذارید. ریل، پیچ‌ها و زبانه را بررسی کنید. اگر پیچی از جای خود درآمده است، آن را سرجایش محکم کنید. اگر پیچ در مکان به خوبی محکم نمی‌شود، شاید نیاز به تغییر مکان دارد.

جای پیچ را عوض کنید و پس از تغییر مکان حتما آن را محکم ببندید. اگر ریل شل باشد، در حرکت مشکل ایجاد می‌کند. چنانچه اندازه پیچ مناسب نیست، می‌توانید آن را با پیچی بلندتر یا ضخیم‌تر عوض کنید. چنانچه زبانه دچار مشکل است، برای تعمیر کشو ریلی ساچمه ای باید آن را تعویض کنید.

 

باز کردن ریل کشو

نحوه جا انداختن کشو ریلی

پس از تعمیر ریل کشویی و محکم کردن پیچ‌ها، زبانه ریل را در جای خود قرار دهید. زبانه‌ها باید کاملا در جلوی ریل قرار گرفته باشند. حالا وقت جا زدن کشو است. قطعه‌ی متصل به کشو دارای دو لبه فلزی است. این لبه‌ها باید کاملا درون واشرهای ریل قرار بگیرند. کشو را با دو دست نگه دارید و کشو را کاملا صاف و در یک راستا داخل ریل ببرید. سپس یک فشار ضربه‌ای وارد کنید تا کشو جا رود.

برای آن‌که مطمئن باشید نحوه بستن کشو ریلی ساچمه ای را به‌درستی اجرا کرده اید، باید لبه‌های کشو را بررسی کنید که کاملا مماس با جایگاه خود باشند. همچنین حین حرکت رفت و برگشتی دیگر نباید احساس تغییر سطح و مانع در مسیر داشته باشید.

 

نحوه بستن کشو ریلی هنگام تعمیر ریل کشو ساچمه ای

تعمیر ریل کشویی ساچمه ای در کوتاه ترین زمان

رایج‌ترین مشکلاتی که سبب می‌شود نیازمند تعمیر ریل کشو سه تیکه باشیم، این موارد هستند:

حرکت رفت و برگشتی با تغییر سطح: این حرکت کاملا احساس می‌شود. زمانی که کشو را بیرون می‌کشید یا به داخل هل می‌دهید، احساس می‌کنید دست‌اندازی در حرکت وجود دارد یا حرکت در یک خط انجام نمی‌شود.

بسته نشدن کامل کشور تا انتها: اگر کشو را تا جای ممکن می‌بندید و باز هم بین لبه کشو و جایگاه آن فاصله‌ای وجود دارد، یعنی باید به فکر تعمیر ریل کشو ساچمه ای باشید.

باز شدن خود به خود کشو: معمولا علت باز شدن خود به خود کشو ریلی نصب اشتباه است. برای بررسی بیشتر این مسئله می‌توانید مقاله “علت اصلی باز شدن خودبخود کشو کابینت چیست؟” را مطالعه کنید.

این موارد معمولا در اثر قرار دادن بار سنگین بیش از توان کشو رخ می‌دهد. برای این کار لازم است برای نحوه رگلاژ کشو کابینت، کشو بیرون آورده شود و ریل نصب شده در دو طرف محفظه کشو بررسی شود. زبانه‌ی ریل و پیچ‌ها در آن قابل مشاهده است. پیچ‌ها بررسی می شود و در صورتی که از حالت استاندارد خارج شده باشد، اصلاح یا تعویض می‌گردد.

ریل کشو سه تیکه

 

انواع ریل کشو ساچمه ای

دلایل متعددی برای محبوبیت ریل ساچمه ای نزد تولیدکنندگان لوازم ریلی و کابینت‌سازان وجود دارد؛ دلایلی چون کیفیت خوب حرکت، استحکام و دوام طولانی و قیمت مناسب. یکی از مهم‌ترین علل محبوبیت، تنوع اندازه‌ها و نیز مدل‌های ریل کشو سه تیکه است. بنابراین پیش از پرداختن به نحوه تعمیر ریل کشو ساچمه ای، بیایید برخی از مهم‌ترین انواع آن را بشناسیم.

نحوه تعمیر ریل کشو ساچمه ای
[html_block id=”12803″]

ریل ساچمه ای ساده

این نوع ریل ساچمه ای ساده‌ترین ساختار و ارزان‌ترین قیمت را دارد. ریل ساده خود دو نوع دارد:

  1. ریل ساچمه ای دو تکه: برای کشوهایی کوچک و دارای عمق کم مانند کشوی میز تلویزیون یا برخی میزهای کامپیوتر و تحریر، از این نوع استفاده می‌شود. دراورهای بسیار کوچک رومیزی که برای قرار داددن ابزار و اشیای خاص طراحی شده‌اند را نیز می‌توان به این ریل‌ها مجهز کرد.
  2. ریل ساچمه ای سه تکه: این مدل نزد کارشناسان محبوب‌تر است زیرا می‌توان آن را برای انواع کشوهای بزرگ‌تر و عمیق‌تر مثلا کشوهای لباس یا آشپزخانه و سایر تجهیزات ریلی استفاده کرد.

 

ریل ساچمه ای ترمز دار

از دیگر انواع ریل ساچمه ای می‌توان به مدل ترمزدار اشاره کرد. در بخش انتهایی این مدل پمپ‌هایی قرار دارد که چندسانتی‌متر مانده به بسته شدن کامل کشو، از سرعت حرکت می‌کاهد. مزیت استفاده از این کشوها آن است که مانع از صدای بلند بسته شدن می‌شود.

 

ریل ساچمه ای آرام بند

این مدل ریل ساچمه ای سبب می‌شود حرکت ریل بی‌صدا و نیز تنظیم شده باشد. ریل آرام بند ایمنی بیشتری دارد. همچنین سبب می‌شود کشو و تجهیزات آن دیرتر مستهلک شوند.

برای این کار دو لبه‌ی فلزی متصل به کشو را کاملا درون واشرهای ریل قرار دهید. کشو را با دو دست نگه دارید و آن را کاملا صاف و در یک راستا داخل ریل جا دهید. سپس با یک فشار جزئی ضربه‌ای را به کشو وارد کنید تا داخل کابینت جای بگیرد.

 

جا انداختن کشو ریلی ساچمه ای

 

پس از جای گیری کشو، باید ببینید که اگر کشو به درستی در جای خود نصب نشده باشد، پیچ‌هایی درون دو سوراخ بیضی شکل را شل کنید، ریل را در جهت بالا یا پایین تنظیم کنید و سپس پیچ‌ها را سفت کنید تا نحوه جا انداختن کشوی ریلی دراور به درستی انجام شود. در نهایت برای اطمینان از درستی کارتان باید دقت کنید که لبه‌های کشو کاملا مماس با جایگاه خود باشند. به علاوه، حین حرکت رفت و برگشتی نباید کشو ریلی تغییر سطح یا مانعی در مسیر خود داشته باشد.

 

در آوردن کشو ریلی

 

نکته مهم این است که گاهی ریل‌ها کارایی خود را از دست می‌دهند یا بر اثر استفاده نادرست خراب می‌شوند. در این صورت دیگر نمی‌توان کشو را روی آن‌ها سوار کرد. در این موارد راه‌کارهایی مانند رگلاژ، روان کاری و تعمیر ریل کشو ساچمه‌ای نمی‌تواند کارایی آن‌ها را بهبود دهد و باید حتما تعویض شوند. هنگام تعویض و انتخاب ریل جدید به وزن کشو و وزن اقلامی که می‌خواهید درون کشو قرار دهید، توجه کنید و بسته به نیازتان ریلی مناسب را انتخاب نمایید.

مهم‌ترین نکات در جلوگیری از خرابی ریل ساچمه ای

راه‌هایی برای استفاده بهینه از کشو وجود دارد که سبب افزایش عمر آن می‌شود. پس برای آن‌که به این‌ زودی‌ها نیاز به تعمیر ریل کشو ساچمه ای نداشته باشید، نکات نگهداری و استفاده صحیح را رعایت کنید.

  • چنان‌ که پیش‌تر هم اشاره کردیم، اصلی‌ترین عامل خرابی کشوهای ریلی، قرار دادن بار زیاد بیش از توان کشو در آن است. پس کشو را بیش از حد سنگین نکنید.
  • حرکت ریل ساچمه ای روان است و برای بیرون کشیدن کشویی که مجهز به آن است، نیاز به نیروی زیادی نیست. پس، از بیرون کشیدن ناگهانی کشو و بیش از حد بیرون کشیدن آن خودداری کنید.
  • اگر در حرکت کشو اشکال کمی احساس می‌کنید، از آن ساده نگذرید. در بسیاری موارد اگر تعمیر ریل ساچمه ای را در همان مراحل اولیه آسیب انجام دهید، روند کار آسان‌تر می‌شود.

 

با ساده‌ترین و سریع‌ترین روش تعمیر ریل کشو ساچمه ای و نحوه درآوردن کشو ریلی آشنا شدید. این روش رایج‌ترین مشکلات کشو ریلی را برطرف و آن را مجددا قابل استفاده می‌کند. پس از تعمیر ریل کشویی حتما نکات نگهداری را رعایت کنید تا کشو مجددا دچار مشکل نشود.

با مطالعه این مطلب می‌توانید در شرایط ضروری بدون نیاز به حضور متخصصین این حوزه، کشوهای کابینت خود را باز کرده و بعدا آن‌ها را روی ریل کشو ساچمه ای جا بیندازید. اگر شما هم تجربه‌ای درباره  نحوه جا انداختن کشو ریلی کابینت دارید، آن را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.