ریل کشو کابینت

آموزش کاربردی نحوه تعمیر ریل کشو ساچمه‌ای

نحوه تعمیر ریل کشو ساچمه ای

ریل ساچمه ای از وسیله‌هایی است که حرکت کشو را نرم و روان می‌کند. زمانی که حرکت نرم و روان کشو دچار اختلال شود، باید به فکر تعمیر ریل کشو ساچمه ای باشیم. اگر این کار را به موقع انجام ندهیم، ممکن است کشو و تجهیزات آن بیشتر تخریب شود.

 

انواع ریل کشو ساچمه ای

دلایل متعددی برای محبوبیت ریل ساچمه ای نزد تولیدکنندگان لوازم ریلی و کابینت‌سازان وجود دارد؛ دلایلی چون کیفیت خوب حرکت، استحکام و دوام طولانی و قیمت مناسب. یکی از مهم‌ترین علل محبوبیت، تنوع اندازه‌ها و نیز مدل‌های ریل کشو سه تیکه است. بنابراین پیش از پرداختن به نحوه تعمیر ریل کشو ساچمه ای، بیایید برخی از مهم‌ترین انواع آن را بشناسیم.

نحوه تعمیر ریل کشو ساچمه ای

ریل ساچمه ای ساده

این نوع ریل ساچمه ای ساده‌ترین ساختار و ارزان‌ترین قیمت را دارد. ریل ساده خود دو نوع دارد:

  1. ریل ساچمه ای دو تکه: برای کشوهایی کوچک و دارای عمق کم مانند کشوی میز تلویزیون یا برخی میزهای کامپیوتر و تحریر، از این نوع استفاده می‌شود. دراورهای بسیار کوچک رومیزی که برای قرار داددن ابزار و اشیای خاص طراحی شده‌اند را نیز می‌توان به این ریل‌ها مجهز کرد.
  2. ریل ساچمه ای سه تکه: این مدل نزد کارشناسان محبوب‌تر است زیرا می‌توان آن را برای انواع کشوهای بزرگ‌تر و عمیق‌تر مثلا کشوهای لباس یا آشپزخانه و سایر تجهیزات ریلی استفاده کرد.

 

ریل ساچمه ای ترمز دار

از دیگر انواع ریل ساچمه ای می‌توان به مدل ترمزدار اشاره کرد. در بخش انتهایی این مدل پمپ‌هایی قرار دارد که چندسانتی‌متر مانده به بسته شدن کامل کشو، از سرعت حرکت می‌کاهد. مزیت استفاده از این کشوها آن است که مانع از صدای بلند بسته شدن می‌شود.

 

ریل ساچمه ای آرام بند

این مدل ریل ساچمه ای سبب می‌شود حرکت ریل بی‌صدا و نیز تنظیم شده باشد. ریل آرام بند ایمنی بیشتری دارد. همچنین سبب می‌شود کشو و تجهیزات آن دیرتر مستهلک شوند.

 

تعمیر ریل کشویی ساچمه ای در کوتاه ترین زمان

رایج‌ترین مشکلاتی که سبب می‌شود نیازمند تعمیر ریل کشو سه تیکه باشیم، این موارد هستند:

حرکت رفت و برگشتی با تغییر سطح: این حرکت کاملا احساس می‌شود. زمانی که کشو را بیرون می‌کشید یا به داخل هل می‌دهید، احساس می‌کنید دست‌اندازی در حرکت وجود دارد یا حرکت در یک خط انجام نمی‌شود.

بسته نشدن کامل کشور تا انتها: اگر کشو را تا جای ممکن می‌بندید و باز هم بین لبه کشو و جایگاه آن فاصله‌ای وجود دارد، یعنی باید به فکر تعمیر ریل کشو ساچمه ای باشید.

باز شدن خود به خود کشو: معمولا علت باز شدن خود به خود کشو ریلی نصب اشتباه است. برای بررسی بیشتر این مسئله می‌توانید مقاله “علت اصلی باز شدن خودبخود کشو کابینت چیست؟” را مطالعه کنید.

این موارد معمولا در اثر قرار دادن بار سنگین بیش از توان کشو رخ می‌دهد. برای این کار لازم است برای نحوه رگلاژ کشو کابینت، کشو بیرون آورده شود و ریل نصب شده در دو طرف محفظه کشو بررسی شود. زبانه‌ی ریل و پیچ‌ها در آن قابل مشاهده است. پیچ‌ها بررسی می شود و در صورتی که از حالت استاندارد خارج شده باشد، اصلاح یا تعویض می‌گردد.

ریل کشو سه تیکه

نحوه باز کردن کشو ریلی

باز کردن کشوی ریلی ساده است اما باید آن را به آرامی انجام دهید. برای این کار کشو را تا انتها بیرون کشیده و با یک ضرب مختصر به حدی برسانید که ضامن‌های انتهای ریل در دو طرف برایتان قابل مشاهده باشد.

سپس دو ضامن را با دستان خود نگه دارید و کشو را در نهایت آرامش بیرون بکشید و کنار بگذارید. ریل، پیچ‌ها و زبانه را بررسی کنید. اگر پیچی از جای خود درآمده است، آن را سرجایش محکم کنید. اگر پیچ در مکان به خوبی محکم نمی‌شود، شاید نیاز به تغییر مکان دارد.

جای پیچ را عوض کنید و پس از تغییر مکان حتما آن را محکم ببندید. اگر ریل شل باشد، در حرکت مشکل ایجاد می‌کند. چنانچه اندازه پیچ مناسب نیست، می‌توانید آن را با پیچی بلندتر یا ضخیم‌تر عوض کنید. چنانچه زبانه دچار مشکل است، برای تعمیر کشو ریلی ساچمه ای باید آن را تعویض کنید.

 

باز کردن ریل کشو

نحوه جا انداختن کشو ریلی

پس از تعمیر ریل کشویی و محکم کردن پیچ‌ها، زبانه ریل را در جای خود قرار دهید. زبانه‌ها باید کاملا در جلوی ریل قرار گرفته باشند. حالا وقت جا زدن کشو است. قطعه‌ی متصل به کشو دارای دو لبه فلزی است. این لبه‌ها باید کاملا درون واشرهای ریل قرار بگیرند. کشو را با دو دست نگه دارید و کشو را کاملا صاف و در یک راستا داخل ریل ببرید. سپس یک فشار ضربه‌ای وارد کنید تا کشو جا رود.

برای آن‌که مطمئن باشید نحوه بستن کشو ریلی ساچمه ای را به‌درستی اجرا کرده اید، باید لبه‌های کشو را بررسی کنید که کاملا مماس با جایگاه خود باشند. همچنین حین حرکت رفت و برگشتی دیگر نباید احساس تغییر سطح و مانع در مسیر داشته باشید.

 

نحوه بستن کشو ریلی

مهم‌ترین نکات در جلوگیری از خرابی ریل ساچمه ای

راه‌هایی برای استفاده بهینه از کشو وجود دارد که سبب افزایش عمر آن می‌شود. پس برای آن‌که به این‌ زودی‌ها نیاز به تعمیر ریل کشو ساچمه ای نداشته باشید، نکات نگهداری و استفاده صحیح را رعایت کنید.

  • چنان‌ که پیش‌تر هم اشاره کردیم، اصلی‌ترین عامل خرابی کشوهای ریلی، قرار دادن بار زیاد بیش از توان کشو در آن است. پس کشو را بیش از حد سنگین نکنید.
  • حرکت ریل ساچمه ای روان است و برای بیرون کشیدن کشویی که مجهز به آن است، نیاز به نیروی زیادی نیست. پس، از بیرون کشیدن ناگهانی کشو و بیش از حد بیرون کشیدن آن خودداری کنید.
  • اگر در حرکت کشو اشکال کمی احساس می‌کنید، از آن ساده نگذرید. در بسیاری موارد اگر تعمیر ریل ساچمه ای را در همان مراحل اولیه آسیب انجام دهید، روند کار آسان‌تر می‌شود.

 

با ساده‌ترین و سریع‌ترین روش تعمیر ریل کشو ساچمه ای آشنا شدید. این روش رایج‌ترین مشکلات کشو ریلی را برطرف و آن را مجددا قابل استفاده می‌کند. پس از تعمیر ریل کشویی حتما نکات نگهداری را رعایت کنید تا کشو مجددا دچار مشکل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *