ساروگلوبال در شبکه های اجتماعی :

چگونه دستگیره کابینت را انتخاب کنیم؟

به‌اشتراک‌گذاری متن

در telegram به اشتراک بگذارید
تلگرام
در linkedin به اشتراک بگذارید
لینکدین
در facebook به اشتراک بگذارید
فیس‌بوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توییتر

آشپزخانه درطول روز کثیف می‌شود و اگر دوام کابینت‌ها برای‌تان مهم است نباید اجازه دهید این کثیف‌کاری‌‌ها به سطح کابینت برسد. دستگیره‌ها از رنگ کابینت‌های‌تان محافظت می‌کنند زیرا باعث می‌شوند چربی‌های روی انگشت‌های‌تان به درب کابینت انتقال پیدا نکند.

اگر کابینت‌های شما از نوع بدون قاب (fremeless) یا همپوشان (full-owerlay) است، باز هم برای بازکردن درب‌ها و کشوها به دستگیره نیاز دارید؛ زیرا انگشت‌های شما به نمای کابینت نمی‌خورد که آن‌ها را باز و بسته کنید.

سبک‌ها و رنگ‌های فراوانی برای دستگیره وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها طرح آشپزخانه‌تان را بهتر کنید. خب، چطور انتخاب ‌کنید؟

اگر می‌خواهید طرح آشپزخانه‌تان را عوض کنید یا درحال ساخت آشپزخانۀ جدیدی هستید، یراق کابینت را آخر انتخاب کنید. بعد آن‌که تمام وسایل‌تان را انتخاب کردید، بااستفاده از این توصیه‌ها،  انتخاب دستگیره کابینت برای شما آسان‌تر می‌شود.

۱. دستگیره کابینت تک‌پیچ می‌خواهید یا دوپیچ؟

برای انتخاب دستگیره تک‌پیچ یا دوپیچ یا هر دو، هیچ قانون سفت‌وسختی وجود ندارد اما یک اولویت وجود دارد و آن این‌که برای درب‌ها از دستگیره تک‌پیچ و برای کشوها از دستگیره دوپیچ استفاده شود. باز کردن کشو با دستگیره دوپیچ خیلی راحت‌تر است. در این حالت، به‌جای این‌که فقط از سرانگشتان‌تان استفاده کنید، از کل دست‌تان برای گرفتن دستگیره استفاده می‌کنید و بسیار هم مفید است؛ زیرا با بودن همۀ قابلمه‌ها، تابه‌ها و ظروف و غیره، کشوها بسیار سنگین می‌شوند.

قبل آن‌که از میان انواع مختلف یراق کابینت حق انتخاب داشته باشید، استفاده از دستگیره‌های تک‌پیچ در بسیاری از آشپزخانه‌های قدیمی‌تر ظاهراً مُد روز بود. استفاده از دستگیره دوپیچ امروزی‌تر است، اما در آشپزخانه‌های سنتی‌تر هم دیده می‌شد و این دستگیره‌ها هم سبک سنتی‌تری داشتند.

اگر تصمیم گرفتید کلاً از دستگیره دوپیچ استفاده کنید، باید نحوۀ نصب‌شدن آن‌ها را هم درنظر بگیرید. دستگیره کشوها را افقی و دستگیره درب‌ها را عمودی نصب کنید. اگر دستگیره دوپیچ را ترجیح می‌دهید، دستگیره‌هایی را پیدا کنید که سنگین نباشند چون در این صورت ارزش و کیفیت آشپزخانه‌تان بالا می‌رود.

انتخاب دستگیره کابینت - 1

۲. می‌خواهید دستگیره کابینت مستطیلی باشد یا منحنی؟

سبک کابینت‌، لبۀ کانترتاپ (countertop)، وسایل روشنایی و دیگر اجزای مهم در طراحی را مورد توجه قرار دهید. خطوط‌ منحنی‌اند یا زاویه‌دار؟ یراقی را انتخاب کنید که با نوع خطوط طرح شما سازگاری دارند.

ازجمله سبک‌های زاویه‌دارِ کابینت می‌توان به سبک شیکر (shaker)، صفحه تخت (flat panel) یا درب‌های شیکر «تغییریافته» (“modified” shaker door) با ظاهر تخت‌تر و زوایه‌دارتر اشاره کرد. یراقِ سبکِ زاویه‌دار ممکن است شکل گرد با لبه‌های زاویه‌دار داشته باشند. این نوع یراق‌آلات امروزی‌تر هستند.

انتخاب دستگیره کابینت - 2

۳. کابینت‌‌های شما چه رنگی دارد؟

علاقه بیشتر صاحب‌خانه‌ها به رنگ‌های کروم (chrome) یا نیکل براق (brushed nickelاست، اما رنگ‌های متعدد دیگری وجود دارد که باعث جذابیت آشپزخانۀ شما می‌شوند. وقتی که رنگ کابینت‌های‌تان مکمل دیگر رنگ‌ها در طراحی آشپزخانه‌تان باشد، دیگر نیاز نیست شیر آب آشپزخانه با آن هماهنگ باشد.

رنگ‌هایی وجود دارد که به‌خوبی با شیرهای آب نیکل براق یا نیکل ساتن براق (brushed stainless faucet) هماهنگ می‌شوند: شیرهای مفرغی کلاسیک (antique pewter)، برنزی (روشن تا تیره)، برنج ساتن (satin brass(این یکی ممکن است دردسرساز شود)، برنز روغن‌کاری‌شده (oil-rubbed bronze)، آلومینیومی، سیاه مات و قرمز سوخته (rust).

رنگ‌هایی که با شیر آب کرومی هماهنگی خوبی دارد، محدودتر هستند مثل رنگ سفید، مشکی، برنز تیره، مفرغی یا شیشه‌ای.

انتخاب دستگیره کابینت - 3

۴. کار با دستگیره کابینت موردنظر راحت است؟

قبل از خرید یراق آشپزخانه، دستگیره‌ها را امتحان کنید. به دستگیره دست بزنید، آن را لمس کنید، دست‌تان را داخل آن ببرید و با اندازۀ دست‌تان تطبیق دهید. اندازۀ دست‌تان است؟ حس خوبی به آن دارید؟ انگشتان‌تان به‌زور داخل دستگیره جا شده‌اند و لبه‌های آن دست‌تان را به درد می‌آورد؟ باید بتوانید هر چهار انگشت‌تان را به‌راحتی در دستگیره جا بدهید.

وقتی دستگیره کابینت را می‌گیرید، برآمدگی یا لبۀ تیزی در آن وجود دارد که به انگشت‌تان فشار می‌آورد؟ وقتی قرار است روزی ۱۰۰۰ مرتبه از آن‌ها استفاده کنید، این مسئله می‌تواند تاحدی ناراحت‌کننده باشد.

۵. قیمت دستگیره‌ای که می‌خواهید، مناسب است؟

قیمت‌ها به «رنگ» و «طرح» دستگیره بستگی دارد. برندهای ارزان‌قیمت در بازار وجود دارد که کیفیت رنگ‌های‌شان در حد متوسط است. استینس استیل یا برنز قیمت بیشتری دارد. دستگیره‌های بلندتر هم گران‌تر هستند زیرا مواد بیشتری در آن‌ها استفاده شده است.

به‌جای این که به فروشگاه‌های بزرگِ همه‌منظوره بروید، یراق‌آلات خود را از بازارهای تخصصی مثل حسن‌آباد یا در نمایشگاه‌های کابینت جست‌وجو کنید که تنوع محصول و فروشندگان بیشتری دارند.

نکته آخر اینکه هر کدام را که انتخاب کردید، همیشه چند دستگیرۀ اضافه سفارش دهید تا وقتی پیچی می‌شکند یا رنگ یکی از آن‌ها پاک می‌‎شود، داشته باشید.

یکی از مقالات thespruce.com را خواندید که تیم محتوا سارو آن را ترجمه و ویرایش کرده است.

مطالب مرتبط

تماس با سارو
برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

اطلاعات تماس سارو

آدرس:

تهران، خیابان امام خمینی، تقاطع ولیعصر، پلاک ۳۱۱

ساعات کار:

شنبه تا پنج‌شنبه: ۹ تا ۱۸

شماره تماس:

۰۲۱۶۶۷۵۱۸۹۱

پست الکترونیک:

info@saroglobal.ir

شبکه‌های اجتماعی:
بستن
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.

سبد خرید

بستن
بازگشت به بالا