قفل برقی

تمیز کردن درب ضد سرقت در کوتاه ترین زمان

تمیز کردن درب ضد سرقت

درب های ضد سرقت از رویه و روکش‌هایی با رنگ پلی اورتان ساخته می‌شوند. به همین دلیل تمیز کردن آن‌ها با الکل یا سایر مواد شوینده و ضدعفونی کننده می‌تواند به رنگ آن‌ها صدمه بزند. به همین منظور برای تمیز کردن درب ضد سرقت می‌توان به جای الکل از مقدار کمی وایتکس رقیق شده با آب را به وسیله آب پاش و دستمال استفاده کرد. در واقع، استفاده از الکل و برخی شوینده‌ها ممکن است باعث کدر شدن رنگ، از بین رفتن رویه و روکش درب ضد سرقت شود.

در همین راستا، در این مطلب قصد داریم تا روش تمیز کردن اصولی درب های ضد سرقت را آموزش داده و در ادامه نکاتی را برای افزایش طول عمر این درب‌ها بیان کنیم.

 

تمیز کردن درب ضد سرقت

‌‌روش تمیز کردن اصولی درب های ضد سرقت

همان طور که اشاره شد، استفاده از وایتکس برای ضدعفونی کردن درب ضد سرقت گزینه خوبی است. در ادامه روشی مناسب را برای تمیز کردن این درب‌ها پیشنهاد می‌کنیم. برای تمیز کردن درب‌های ضد سرقت می‌توانید از مایع ظرفشویی و جوش شیرین استفاده کنید. روش انجام کار به این شرح است:

 • ابتدا یک چهارم پیمانه از مایع ظرفشویی را با ۳ الی ۴ لیتر آب رقیق کرده و درب را با استفاده از اسفنجی به خوبی بشویید.
 • سپس ظرف حاوی آب و مایع ظرفشویی را خالی کرده و این باز نصف پیمانه جوش شیرین را با همان مقدار آب مخلوط کنید و مجددا درب خود را با این مایع بشویید.
 • حال درب ضد سرقت خود را با دستمالی نرم خشک کنید.
 • سپس با حوله و شیشه پاک کن مجددا آخرین ذرات آلودگی، چربی یا اثر انگشت را از روی آن پاک کنید.

توجه داشته باشید که پس از هربار شست و شو نیاز است تا درب را به خوبی خشک کنید؛ چرا که رطوبت به درب و روکش آن می‌تواند آسیب زیادی وارد سازد و بعد از مدتی درب غیر قابل استفاده می‌شود.

 

تمیز کردن درب

براق کردن درب ضد سرقت

برخی درب‌های ضد سرقت چوبی هستند. برای براق کردن آن‌ها نیز می‌توان از براق کننده‌ها برای درخشندگی بیشتر استفاده کرد. با این حال، درب های رزینی یا شیشه‌ای نیازی به براق کردن یا واکس زدن ندارند. به طور کلی می‌توان گفت که برای تمیز کردن درب ضد سرقت دارای روکش چوبی و ورق رنگ استفاده از براق کننده پیشنهاد مناسبی است.

همچنین باید توجه داشته باشید که درب های شیشه‌ای و پلاستیکی به راحتی آسیب می‌‌بینند، باز و بسته کردن محکم این درب‌ها ممکن است منجر به آسیب رسیدن به آن‌ها شود، سالی یک بار باید سعی کنید که وضعیت درب ضد سرقت خود را چک کنید، برای شست و شو دستگیره به جنس آن توجه کنید. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که به موقع این درب‌ها را تعمیر کنید تا جلوی آسیب‌های عمیق‌تر به آن‌ها را بگیرید.

 

از بین بردن لکه‌های چربی روی درب ضد سرقت

برای از بین بردن چربی‌های روی سطوح چوبی می‌توان از واکس‌های کفشی استفاده کرد که در بطری‌های مخصوص به بازار عرضه می‌شوند. همچنین رد سفید ناشی از گذاشتن لیوان یا وسیله‌های دیگر روی این سطوح نیز توسط رنگ کردن با رنگ‌های مربوطه از بین می‌روند. برای مثال، می‌توان با استفاده از رنگ قهوه‌ای بخش موردنظر از سطح چوبی را رنگ کرده، سپس با مخلوط خاکستر سیگار و روغن مایع آن را جلا داد.

 

براق کردن درب ضد سرقت چوبی

برای براق کردن درب ضد سرقت چوبی با استفاده از کیلر و سیلر به شرح زیر عمل می‌کنید:

 • ابتدا باید درب را به خوبی سمباده بزنید و سطح را صاف و تمیز کنید.
 • سپس سیلر را با تینر فوری ترکیب کنید و با وسیله‌ای مانند قلمو آن را روی سطح مورد نظر بزنید.
 • پس از خشک شدن محلول سیلر و تینر روی سطح مجددا آن را سمباده بزنید و با دستمال مرطوبی اضافات چوب و سایر مواد را از روی سطح پاک کنید.
 • در نهایت کیلر را با تینر رقیق کرده و محلول را با قلمو روی سطح درب بزنید.

توجه داشته باشید که از این روش می‌توان برای پاک کردن کابینت‌های چوبی آشپزخانه نیز استفاده کرد.

 

نکات کلیدی برای افزایش طول عمر درب ضد سرقت

 • درب ضد سرقت را هرگز محکم نبندید.
 • برای استفاده از کلید هرگز به زور متوسل نشوید.
 • درب ضد سرقت را هر ساله بررسی کنید.
 • برای جلوگیری از زنگ زدن پین‌های درب ضد سرقت، آن‌ها را بعد از چند سال تعمیر و روغن کاری کنید.

 

روغن کاری درب ضد سرقت

درب‌های ضد سرقت از نوعی دستگیره‌های دیجیتال استفاده می‌کنند که کارکرد آن‌ها با رگلاژ بودن درب در چارچوب رابطه مستقیم دارد. در غیر این صورت فشار مستقیم روی درب به قفل دیجیتال یا قفل برقی وارد شده و آن را می‌شکند. برای تمیز کردن این دستگیره‌ها از دستمال استفاده کنید و دقت کنید که شوینده را به طور مستقیم به آن‌ها نزنید.

 

آموزش اصولی تمیز کردن درب ضد سرقت

همچنین برای جلوگیری از آسیب دیدن قفل بهتر است که از باتری‌های اورجینال استفاده کنید. اجسام سنگین را روی دستگیره دیجیتالی آویزان نکنید و همان طور که پیش‌تر اشاره شد، از الکل برای ضدعفونی دستگیره‌ها استفاده نکنید. چرا که استفاده زیاد از الکل منجر به ایجاد اختلال در عملکرد اسکنر اثر انگشت دستگیره می‌شود. بنابراین بهتر است که پس از باز کردن قفل دست‌های خود را ضد عفونی کنید.